MAB

UNESCO – MAB Program (Čovjek i biosfera)


Kao rezultat prve konferencije o biosferi, Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) pokrenula je 1970. godine međuvladin znanstveni program 'Čovjek i biosfera' (Man and the Biosphere Programme) koji je isticao važnost uspostave ravnoteže između očuvanja bioraznolikosti s jedne strane i razvojnih potreba lokalne zajednice s druge strane. U sklopu Programa, 1974. godine uspostavljena je svjetska mreža rezervata biosfere, kao međunarodno priznatih područja koja promoviraju rješenja za skladan odnos između zaštite bioraznolikosti i njenog održivog korištenja.

Program MAB spaja praktičnu primjenu prirodnih i društvenih znanosti kojima potiče istraživanje bioraznolikosti, klimatskih promjena i održivog razvoja, a sve s ciljem poboljšanja života ljudi uz očuvanje prirodnih ekosustava.

U skladu s ciljevima Programa, rezervati biosfere uključuju lokalne zajednice i sve zainteresirane dionike u planiranje i upravljanje kroz ispunjavanje 3 osnovne funkcije:

  • zaštitna funkcija (doprinosi očuvanju krajobraza, ekosustava, vrsta i genetske varijabilnosti)
  • razvojna funkcija (potiče ekonomski i društveni razvoj koji je socio-kulturno i ekološki održiv),
  • logistička funkcija (osigurava podršku istraživanju, praćenju stanja, edukaciji i razmjeni informacija o zaštiti i održivom razvoju).

REZERVAT BIOSFERE PLANINA VELEBIT


Velebit je prvi rezervat biosfere u Hrvatskoj proglašen 1978. godine, samo četiri godine nakon uspostave svjetske mreže rezervata biosfere. Područje planine Velebit je područje iznimne vrijednosti s visokom razinom biološke, geološke i kulturne raznolikosti kroz svih 145 km dužine i 10-30 km širine.

Prva zonacija RB Planina Velebit napravljena je 2012. godine prema sustavu MAB Programa koji se sastoji od:

  • područja jezgre,
  • zaštitne zone i 
  • prijelazne zone.

Područje jezgre mora biti zakonom zaštićeno, sadrži ekološki najvrjednija područja te je namijenjeno znanstvenim istraživanjima i praćenju stanja, a odgovara već postojećim zaštićenim područjima u obliku nacionalnih parkova ( NP Sjeverni Velebit i NP Paklenica), strogih prirodnih rezervata (Rožanski i Hajdučki kukovi) i izoliranih područja unutar Parka prirode Velebit.

Zaštitna zona okružuje područje jezgre i štiti je od nepovoljnog utjecaja, a odgovara postojećim granicama Parka prirode Velebit. U ovoj zoni odvijaju se gospodarske aktivnosti i iskorištavanje usluga ekosustava uz primjenu mjera zaštite.

Prijelaznu zonu čine pretežito naseljena područja uz zaštitnu zonu, a proteže se između dvije županije (Ličko-senjske i Zadarske) u kojima se provode edukacijske aktivnosti te promiče održivi razvoj u sklopu gospodarskog razvoja. 

Ova web stranica koristi kolačiće kako bi vam osigurala najbolje korisničko iskustvo. Politika kolačića

Postavke Prihvaćam sve